Giriş 1. #1
  forumART
  ART çevrimdışı
  ART - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Yer
  ANKARA
  Mesajlar
  2.495
  Points
  122.288.572.21
   

  Desen Nedir? Nasıl Yapılır?

  DESEN NEDİR ?
  -DESEN NASIL YAPILIR?
  --DESEN ÇİZİMLERİ
  ---DESEN HAKKINDA BİLGİ
  ----RESİMDE DESEN  Resim göze yönelik bir sanat, desen de resim sanatının temelidir. Nasıl ki temelsiz bina olmazsa, desensiz de resim sanatı olmaz. Yani Desen sanatsal bir resim yapmak demektir.
  Tabiki farklı şekillerde tanımlayabiliriz fakat deseni görsel açıdan tanıtmak daha kolay olacaktır. Sitemizde bu görselliği yeterince göreceğinizi sanıyorum.

  Desen, formu görme yöntemidir. Desen doğrudan renkle değil çizgiyle ilişkilidir.


  1- Çizgi ( Matisse, Klee )
  2- Ton ( Rembrandt )
  3- Çizgi + Ton ( A. Lifij ) ( Ton : Işık ve gölgenin leke ile ifadesidir. )

  Desen resim sanatının temelidir. Renkler, ışık ve gölgeler, tablonun genel yapısı, kompozisyonu bu temel üstüne kuruludur. İyi desen çizebilmek, desenin işlevinde yer alan çizgi, hareket, denge, hacim, oran, form (şekil) ritm, kompozisyon, perspektif, ışık ve renk kavramlarının öğrenilmesiyle sağlanabilir. Desen çizerken, önce incelemeli, görmeli öyle çizim yapılmalı. Daha sonra da ayrıntıya geçilmelidir. Ayrıntıya geçerken bütün ile parça ilişkisi kurulmalıdır. Yüzeyin hareketinden hacim kavramı doğar. Eni, boyu, yüksekliği olan her canlı varlığın hacim kavramı vardır.

  RESMİNDE ORAN : Bir cismin eni ile boyu arasındaki farka oran denir. İnsan resmi yaparken vücut parçalarının birbirine olan oranına dikkat edilmelidir. İnsan resminde baş birim olarak alınır. Diğer vücut parçaları bu birime göre değerlendirilir. Resim çalışmalarında baş birim olarak kabul edilir ve yetişkin insanda baş vücudun yedide biri ( ya da sekizde biri ) kadardır. Erkekte omuz genişliği, baş genişliğinin iki buçuk katı, kadında iki katıdır. Elin uzunluğu yüzün uzunluğu kadardır. İki elin büyüklüğü de yüzün büyüklüğünü verir. Ayak büyüklüğü ise baş uzunluğu kadardır. Her iki kolun yanlara uzanmış hali o kişinin boyu ile aynı ölçüdedir. Omuzdan dirseğe, dirsekten bileğe kadar olan uzunluk birbirine eşittir. Aynı şekilde kalçadn dize, dizden ayak bileğine kadar olan mesafeler de birbirine eşittir. Eller aşağıya doğru uzatıldığında parmak uçları diz ile kalça arasında tam ortaya gelir.


  BAŞ ÖLÇÜLERİNDE ORAN : Gözler başın tam ortasında yer alır. İki göz arası bir göz uzunluğu kadardır. Karşıdan bakıldığında göz ile kulak arası bir göz genişliğine eşittir. Alın, burun, burunla çene arası aynı uzunluktadır. Kulak, burun hizasında ve burun büyüklüğündedir. Ağzın genişliği iki göz bebeği arası kadardır. Ağız, burunla çene arasındaki uzunluk üç parçaya bölündüğünde burundan itibaren ilk parçanın bittiği yerdedir. Bazı değişik yönlerden görünüşü bu ölçüleri değiştirir.


  desen hakkında en önemli şeyleri yazmışın diyar. bütün ipuçları için teşekkürler. bende desen de çizgiselliği çok seviyorum. eskiz konusuna gelince çevremde eskiz almadan desen çizenleri görüyorum kimisi eskize ihtiyacım yok diyor. ölçüye ihtiyacım yok diyenler var ama bunlar sağlam bir desen için gerekli olan şeyler.

 2. #2
  forumART
  ART çevrimdışı
  ART - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Yer
  ANKARA
  Mesajlar
  2.495
  Points
  122.288.572.21
   
  Desen Nedir? Nasıl Çizilir? Desen Örnekleri
  Görsel sanatlar alanında, özellikle resim çalışmalarında
  karakalem, füzen veya renkli kuru kalemlerle nesnenin
  birtakım özelliklerinden arındırılarak daha anlaşılır
  biçimlere sokularak yapılan çalışmalara verilen isimdir.

  Başka Yorumlarla DESEN
  Tahta, çini, kumaş, kâğıt gibi yüzeylerin üzerinde varlıkları, nesneleri belirli çizgilerle gösterme, betimleme. Görsel bir etki yaratmak amacıyla yapılmış çizgi resimlerin tümü. Desen yapma sanatı.
  - Tahta, çini, kumaş, kâğıt Üyeler Mesaj Yazmadan, Misafirlerde Kayıt Olmadan Link Göremezler  Üyeler Mesaj Yazmadan, Misafirlerde Kayıt Olmadan Link Göremezler

  Üyeler Mesaj Yazmadan, Misafirlerde Kayıt Olmadan Link Göremezler

  Üyeler Mesaj Yazmadan, Misafirlerde Kayıt Olmadan Link Göremezler
Dost Siteler: Rihanna | Forum Sitesi |